Visit other museums

Lietuvos jūrų muziejus

Smiltynės g. 3, LT-93100
Klaipėda

 

Tel.: + 370 46 49 22 50

Tel.: + 370 46 49 07 51
Ticket tel.: +370 46 49 07 54

 

www.muziejus.lt

ljm@muziejus.lt

BalticMuseums wygrywa Nagrodę Południowego Bałtyku
2 gru. 2011 - 09:51
Akwarium Gdynia
Projekt BalticMuseums 2.0 wygrał Nagrodę...
Bogactwo Rafy Koralowej
18 lt. 2011 - 13:14
Akwarium Gdynia
  Akwarium Gdyńskie MIR przygotowało...
O godzinie 12:30 w dniu 30 listopada, prezentacja nowych monet 50 colllectors Lt odbędzie się w Litewskim Muzeum Morza.
31 st. 2011 - 19:22
BalticMuseums 2.0
W dniu 30 listopada, monety kolekcjonerskie 50...

Bieżące wystawy

  • Fort Nerija

Litewskie Muzeum Morskie zlokalizowane jest w Kopgalis, najdalej wysuniętym na północ punkcie Mierzei Kurońskiej liczącej sobie 98 km długości, znajdującym się tuż u wejścia do Portu Kłajpeda. W drugiej połowie XIX wieku w Kopgalis zbudowano Fort Nerija, który składał się z centralnego schronu, fosy, wałów obronnych z bunkrami oraz magazynów na proch. Druga wojna światowa obróciła Fort Nerija w ruinę. Po renowacji i odbudowie fortu w 1979 roku, główne ekspozycje Litewskiego Muzeum Morskiego zostały umieszczone właśnie tutaj.

 

  • Delfinarium

Objętość basenu: 1800 m3. Głębokość basenu: 5.5 m. Temperatura wody: 18º – 20° C .
Liczba miejsc siedzących w audytorium: 1,000.

 

Ceremonia otwarcia Delfinarium, jedynego takiego ośrodka na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, odbyła się 30 kwietnia 1994. Delfinarium wraz z Litewskim Muzeum Morza i Akwarium tworzą unikalny kompleks, który przedstawia świat morza zwiedzającym. Delfiny żywią się różnymi gatunkami ryb: śledziem bałtyckim, makrelą i dorszem. Każdy delfin zjada ok 10 kg różnych ryb dziennie. Delfiny to bardzo delikatne zwierzęta i potrzebują specjalnej opieki i miłości. Uchatki kalifornijskie żyją razem z delfinami. 

 

  • Etnograficzna zagroda rybacka

W etnograficznej zagrodzie rybackiej zwiedzający mogą poznać ciekawostki na temat życia litewskich rybaków, tradycyjnych metod połowów ryb, jak np. połowów dorszy z pomocą długich lin zakończonych hakami oraz o tym, jak wyglądały „parady storni”.

 

  • Akwarium

Niełatwym jest zaobserwować rybę w jej naturalnym otoczeniu. W akwariach Litewskiego Muzeum Morskiego zobaczyć można najbardziej interesujące gatunki litewskich ryb słodkowodnych Morza Bałtyckiego. Możliwe, że nie każdy rybak zna je wszystkie. Akwarium usytuowane jest wewnątrz centralnego schronu Litewskiego Muzeum Morskiego. Goście akwarium są najbardziej zainteresowani drapieżnymi gatunkami ryb: sandaczami, okoniami, szczupakami, sumami i oczywiście piraniami. Uwagę zwiedzających przyciągają również jesiotry i węgorze. Zachwyt naszych gości wzbudzają także miękkie i twarde koralowce, ukwiały oraz ryby wód tropikalnych. 

 

  • Ekspozycja fauny morskiej

Na drugim piętrze centralnego schronu znajduje się imponująca ekspozycja fauny morskiej utrzymana w tajemniczej atmosferze morskich głębin. Ekspozycja ta podzielona jest na cztery sekcje tematyczne: „Morze: Kolebka Życia”, „Rozwój Życia w Morzu”, „Fauna Mórz Tropikalnych” oraz „Drapieżne i Niebezpieczne Zwierzęta Wodne: Mity i Fakty”.

 

  • Ssaki i ptaki 

Ptak, który nie lata – cóż to jest? To oczywiście pingwin! Pingwiny z naszego muzeum żyją w specjalnie zaprojektowanym pingwinarium z basenem zewnętrznym. Otwarcie pierwszej wystawy z pingwinami w Litewskim Muzeum Morskim miało miejsce w 1978 roku. 

 

Rodzą się tu także bałtyckie foki szare. Te morskie ssaki witają gości muzeum, zanim ci zdążą przekroczyć próg Fortu Nerija. Tu zwiedzający zobaczyć mogą foki szare pływające w wodach obronnej fosy fortu. Po wprowadzeniu projektu HELCOM, którego celem jest zwiększenie populacji foki szarej w Bałtyku, każdej wiosny jedna lub dwie foki z Litewskiego Muzeum Morskiego wypuszczane są na wolność. 

 

W sąsiedztwie basenu z fokami, żyją także uchatki grzywiaste. Największy z ssaków zamieszkujących nasze muzeum to uchatka grzywiasta o imieniu “Piratas”. Waży on w przybliżeniu tonę i każdego dnia zjada około 40 kg ryb. W trakcie sezonu letniego uchatka “Piratas” prezentuje swe umiejętności przed gośćmi akwarium.


 

Fort Nerija
Ekspozycja ptaków morskich i ssaków
Etnograficzna zagroda rybacka
Delfinarium
Wystawa historii nawigacji
Wystawa morskiej fauny