Visit other museums

Lietuvos jūrų muziejus

Smiltynės g. 3, LT-93100
Klaipėda

 

Tel.: + 370 46 49 22 50

Tel.: + 370 46 49 07 51
Ticket tel.: +370 46 49 07 54

 

www.muziejus.lt

ljm@muziejus.lt

Ekspozicijos

  • Nerijos fortas

Lietuvos jūrų muziejus įsikūręs šiauriausiame Kuršių nerijos taške – Kopgalyje, kur baigiasi 98 km ilgio Kuršių nerijos pusiasalis ir atsiveria Klaipėdos uosto vartai. XIX amžiaus antroje pusėje Kopgalyje buvo pastatyta gynybinė pajūrio tvirtovė, kurią sudarė centrinis redutas, gynybinis griovys, pylimai bei po jais esantys kazematai, parako saugyklos. Po Antrojo pasaulinio karo iš tvirtovės liko tik griuvėsiai. Restauruotoje ir rekonstruotoje tvirtovėje 1979 metais buvo atidarytas Lietuvos jūrų muziejus.

 

  • Akvariumas

Pamatyti žuvį gamtoje – ne taip paprasta. O štai Jūrų muziejaus akvariumuose plaukioja apie 40 rūšių Lietuvos upių, ežerų, Kuršių marių bei Baltijos jūros žuvų. Tikrai ne kiekvienas patyręs meškeriotojas visas jas pažįsta.
Labiausiai muziejaus akvariumuose žmones domina plėšriosios žuvys – sterkai, ešeriai, lydekos, šamai ir, be abejo, piranijos, akį traukia paslaptingieji eršketai bei unguriai. Akvariumo, įsikūrusio centriniame redute, puošmena – kietieji, minkštieji koralai, aktinijos bei spalvingosios Pietų jūrų žuvys.
 

  • Laivybos istorijos ekspozicija

Atsakymus į klausimą, ar lietuviai – jūrininkų tauta, lankytojai gali rasti laivybos istorijos ekspozicijose, kurios įrengtos XIX amžiaus forto poternose, kazematose, kaponierėse, kieme bei pabūklų aikštelėse ant pylimų. Eksponuojami laivų modeliai, archeologiniai radiniai, dokumentinė medžiaga, pasakojanti apie laivybą Lietuvoje, Klaipėdos uosto kūrimąsi. Aikštelėse ant pylimo - gausi senovinių ir šiuolaikinių inkarų kolekcija. Senųjų žvejybos laivų aikštelėje eksponuojami didžiausi muziejaus eksponatai-laivai: „Dubingiai“(VŽT–216), plieninis tralbotas „PTB–7167“, mažasis žvejybos traleris „Kolyma“ (MŽT-90). Muziejus didžiuojasi savo plaukiojančiu eksponatu kurėnu-plokščiadugne Kuršių marių žvejų burvalte.

 

  • Etnografinė pajūrio žvejo sodyba

Etnografinėje pajūrio žvejo sodyboje lankytojai sužinos kaip gyveno Lietuvos pajūrio (Palanga, Šventoji) žvejai, kaip ūdomis jūroje buvo gaudomos menkės, kaip atrodydavo „plekšnių paradai“. Sodyboje veikia ekspozicija apie žvejybą Lietuvos pajūryje ir pamaryje XIX-XX a. pr. Eksponuojamos fotografijos su plokščiadugnėmis marių burvaltėmis. Kabliukai, ūdos, tinklų pasvarai, žeberklai, tinklai rodo, kad bėgant laikui žvejybos įnagių naudojimas nepakito. Keitėsi tik jų pačių gamybos būdai.
 

  • Jūrų faunos ekspozicija

Spalvingą ir paslaptingą jūrų faunos ekspoziciją galima pamatyti antrajame muziejaus aukšte, kur sukurta paslaptingos jūrų gelmės iliuzija. Ši ekspozicija – tai gyvosios ir negyvosios gamtos visuma. Ją sudaro plačios ir sudėtingos temos: „Jūra – gyvybės lopšys“, „Gyvybės vystymasis jūroje“, „Tropinių jūrų gyvūnija“ bei „Plėšrūs ir pavojingi jūros gyvūnai: mitai ir tikrovė“.
 

  • Jūrų paukščiai ir žinduoliai

Paukštis, bet neskraido – žinoma, tai apie pingvinus, kurie muziejuje gyvena specialiai jiems įrengtame pingvinariume, o plaukioja lauko baseine. Pirmieji pingvinai čia buvo įkurdinti 1978 metais.
Veisiami Baltijos pilkieji ruoniai, kurie lankytojus sveikina jau įeinant į muziejų – gynybiniame tvirtovės griovyje. Jūrų muziejus dalyvauja Baltijos ruonių populiacijos didinimo projekte, todėl kasmet į jūrą paleidžiami 1-2 ruoniai. Ruoniai ir Šiaurės jūrų liūtai taip pat gyvena lauko baseinuose. Šiaurės jūrų liūtai yra didžiausi muziejaus gyvūnai – sveria iki tonos ir kas dieną suėda apie 40 kg žuvies.


 

Fort Nerija
Ekspozycja ptaków morskich i ssaków
Etnograficzna zagroda rybacka
Delfinarium
Wystawa historii nawigacji
Wystawa morskiej fauny